Biografia
Syn Ludwika i Aliny Gowinów. Absolwent studiów z zakresu historii filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim i stypendysta Cambridge. Doktor Polskiej Akademii Nauk.Jest autorem wielu książek, w tym opracowania na temat Kościoła katolickiego w Polsce po transformacji ustrojowej ("Kościół w czasach wolności 1989–1999"), analizy sporów ks. Józefa Tischnera o Kościół ("Religia i ludzkie biedy"). Razem z Manfredem Spiekerem napisał książkę "Zaangażowanie czy defensywa – Katolicy w życiu Polski i Niemiec", a wraz z Dorotą Zańko współtworzył wywiady-rzeki z arcybiskupem Józefem Życińskim ("Niewidzialne światło") oraz z ks. Józefem Tischnerem ("Przekonać Pana Boga"). Jest ponadto autorem kilkuset artykułów filozoficznych, politologicznych, recenzji i wspomnień.
W latach 90-tych zajmował się problemami Kościoła katolickiego w Polsce oraz pontyfikatem Jana Pawła II - był m.in. członkiem Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Niewierzącymi i członkiem Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej. W latach 1994-2005 był redaktorem naczelnym katolickiego miesięcznika "Znak".
Gowin należał do pomysłodawców "Dni Tischnerowskich" i Uniwersytetu Latającego ZNAK-u. Stworzył fundusz stypendialny "Józek Szkolny". Współpracuje z Fundacją św. Mikołaja, działającą na rzecz tworzenia hospicjów i domów samotnych matek oraz ze stowarzyszeniem "U Siemachy" w ramach programu przeciwdziałania przestępczości wśród młodzieży.
Gowin jest rektorem współtworzonej przez siebie Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Jest również członkiem Rady Patronackiej Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera. Jest też członkiem Kapituły Nagrody im. Biskupa Chrapka.
W 2005 roku został senatorem startując jako bezpartyjny kandydat z poparciem Platformy Obywatelskiej w okręgu krakowskim. Po rezygnacji Jana Rokity ze startu w wyborach parlamentarnych w 2007 roku został liderem krakowskiej listy PO do Sejmu i nieformalnym przywódcą konserwatywnego skrzydła w PO.
Wkrótce po tym, jak został posłem zdobywając 160 465 głosów w wyborach, wszedł w skład zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej. W wyborach z 2011 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję - tym razem, startując z trzeciego miejsca na liście, uzyskał 62 570 głosów. Gowin jest postrzegany jako zwolennik liberalnych reform gospodarczych - których brak wypomina czasem rządowi PO-PSL.
W rządzie drugiej kadencji Donalda Tuska pełnił funkcję ministra sprawiedliwości. Został zdymisjonowany 29 kwietnia 2013 r.
Edukacja
Uniwersytet Jagieloński
Absolwent filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uzyskał stopień doktora Polskiej Akademii Nauk, stypendysta CambridgeTwórczość
Publikacje książkowe:"Kościół po komunizmie",
Zaangażowanie czy defensywa - Katolicy w życiu Polski i Niemiec" (razem z Manfredem Spikerem),
"Kościół w czasach wolności 1989-1999",
"Religia i ludzkie biedy",
"Niewidzialne światło". Wywiad- rzeka z abp. Życińskim (razem z Dorotą Zańko),
"Przekonać Pana Boga". Wywiad-rzeka z ks. Józefem Tischnerem (razem z Dorotą Zańko).