Prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości

Data urodzenia: 1949-03-29
Miejsce urodzenia: Zobacz na mapie   [PL] Warszawa
Kategoria: Polityka i administracja

Jest synem sędziego Romana Kryżego, odpowiedzialnego za mordy sądowe (mówiło się, że sędzia Kryże ma swój prywatny cmentarz na Służewcu), wyroki śmierci w procesach politycznych w okresie stalinowskim, a także w procesie w tzw. "aferze mięsnej" w 1964 roku (na karę śmierci skazał Stanisława Wawrzeckiego, ówczesnego dyrektora Miejskiego Handlu Mięsem Warszawa Praga).

Andrzej Kryże od 1970 roku do 1974 roku był aplikantem i asesorem w okręgu Sądu Wojewódzkiego dla Warszawy. W listopadzie 1974 roku został sędzią warszawskiego sądu powiatowego, a w maju 1975 roku arbitrem w Głównej Komisji Arbitrażowej. W latach 1977 - 1983 był sędzią warszawskiego sądu rejonowego. Od czerwca 1983 roku, przez ponad rok był sędzią i prezesem sądu rejonowego w Pruszkowie. Od września 1984 roku był sędzią sądu wojewódzkiego (później okręgowego) w Warszawie. Do marca 1990 roku był także przewodniczącym Wydziału IV Karnego tego sądu.

W latach 2000 - 2001 był członkiem komisji powołanej przez ministra sprawiedliwości do opracowania projektu nowego kodeksu karnego. W latach 2001 - 2005 brał udział jako ekspert w pracach komisji sejmowej ds. zmian w prawie karnym. Prowadzi zajęcia z zakresu prawa karnego materialnego w Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

Andrzeje Kryże znany jest z głośnych wyroków. Pierwszy sięga jeszcze roku 1980, kiedy to skazał on Wojciecha Ziembińskiego, Jana Józefa Janowskiego oraz Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Czumę na od miesiąca do trzech miesięcy więzienia za zorganizowanie manifestacji pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie 11 listopada. W uzasadnieniu wyroku napisał, iż "demonstracyjnie okazali lekceważenie wobec Narodu Polskiego, (...) zarzucając mu m.in., że nie jest on narodem wolnym i niepodległym...". Już po 1989 roku wyroki uchylono. Warszawski oddział IPN prowadzi w tej tzw. postępowanie sprawdzające. Doniesienie złożył były działacz niepodległościowy Zbigniew Nowak. Śledczy chcą ustalić, czy czyn sędziego Kryżego był przestępstwem.

Kolejnym głośnym wyrokiem Kryżego było doprowadzenie do skazania twórcy mafii pruszkowskiej (obecnie nieżyjącego) Andrzeja Kolikowskiego ps. "Pershing" na 4 lata więzienia. Kryże zasiadał też w składzie sądu, który skazał prawomocnie stalinowskiego oprawcę Adama Humera na 7,5 roku więzienia oraz przewodniczył składowi Sądu Okręgowego w Warszawie, który w marcu 2005 r. skazał b. dyrektora generalnego FOZZ Grzegorza Żemka na 9 lat więzienia i 720 tys. zł grzywny, a jego zastępczynię Janinę Chim - na 6 lat i 500 tys. zł grzywny.

W listopadzie 2005 roku został wiceministrem sprawiedliwości w resorcie kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę. 16 listopada 2007 r. pion śledczy IPN wszczął śledztwo, by zbadać, czy było zbrodnią komunistyczną skazanie w 1980 r. m.in. Bronisława Komorowskiego przez ówczesnego sędziego Andrzeja Kryżego.
Od maja 2006 do listopada 2007 pełnił funkcje podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Minimalizuj
Strony www związane z sylwetką (ostatnie 5 dodanych).

  Zaproponuj stronę www związaną z sylwetką:

   
   
   
  Minimalizuj
  Jeśli chcesz dodać informację o osobie - wpisz je poniżej:

   
   
   

  POLECAMY