Przedsiębiorca, jeden z najbogatszych Polaków

Data urodzenia: 1950-06-24
Miejsce urodzenia: Zobacz na mapie   [PL] Bydgoszcz
Kategoria: Biznes

Zanim zajął się biznesem, Jan Kulczyk pracowała dwa lata w Instytucie Zachodnim PAN, w którym obronił doktorat z prawa międzynarodowego. Ostatecznie górę wzięła rodzinna żyłka do interesów. Jan należy bowiem do trzeciego pokolenia przedsiębiorców w rodzinie Kulczyków. Jego dziadek, Władysław, prowadził w latach 30. XX wieku dom handlujący artykułami rolnymi w Wałdowie koło Sępólna Krajeńskiego. Ojciec, Henryk, założył po wojnie trzy firmy, a kiedy wszystkie zostały znacjonalizowane, wyemigrował w 1956 r. do Niemiec. Tam otworzył i z powodzeniem prowadził kolejną firmę. To on - jak mówi Jan Kulczyk - podarował mu pierwszy milion dolarów, za który w 1981 roku założył polonijną firmę handlową - Interkulpol. W 1988 roku Kulczyk został oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce, a w 1991 roku założył firmę Kulczyk Holding, obecnie jedną z największych grup kapitałowych w Polsce. Wraz z zależną od niej spółką Euro Agro Centrum kontroluje wiele firm: ma m.in. udziały w Kompanii Piwowarskiej, drugiej co do wielkości grupy browarniczej w Polsce, znaczne pakiety akcji albo udziałów m.in. Rafinerii Trzebinia, Autostrady Eksploatacji SA, Autostrady Wielkopolskiej SA, Skodzie Auto Polska, Polenergii SA, Mobitelu sp. z o.o, Pon Investment (mającej udziały w Kulczyk Tradex z Poznania, polskim dystrybutorze volkswagenów i audi) i Gospodarstwie. Do niedawna ten majątek należał do rodziny Kulczyków, a Jan Kulczyk do 2007 r. przez kilka lat otwierał listę 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". W 2006 r. jego majątek został oszacowany na 4,1 mld zł, podczas gdy rok wcześniej na 5,5 mld zł, a dwa lata wcześniej - 12,5 mld zł. W 2006 r. znalazł się też na 20 pozycji listy 100 najbogatszych Europy Środkowo-Wschodniej tygodnika "Wprost" i 746. rankingu najbogatszych ludzi świata amerykańskiego czasopismo "Forbes", szacując jego majątek na 1 mld dolarów amerykańskich. Pozycji lidera na liście "Wprost" i części majątku pozbawił go rozwód z żoną Grażyną. Kulczykowie nie ujawniają, jak podzielili fortunę. Z relacji prasowych wynika, że jej część krajowa przypadła Grażynie Kulczyk pozostawił krajowy majątek, do którego należy między innymi Stary Browar w Poznaniu.
Zmiana sytuacji rodzinnej nałożyła się na zmiany polityczne. Po przejęciu władzy przez polityków PiS, którzy obsadzili go w roli symbolu "złego kapitalizmu", atmosfera polityczna przestała sprzyjać jego interesom. Skończyły się szanse na pośrednictwo przy wielkich transakcjach prywatyzacyjnych. Biznesmenowi nie ułatwiła też prowadzenia interesów reputacja zepsuta w aferze Orlenu (w raporcie komisji śledczej stwierdzono, że poprzedni prezydent upoważnił Kulczyka do rozmów w sprawie sprzedaży Rosjanom polskich rafinerii) i sprawa gruntów sprzedanych przez władze Poznania Grażynie Kulczyk z przeznaczeniem na drugi etap budowy centrum handlowego Stary Browar (choć sąd oczyścił prezydenta Poznania z zarzutu sprzedaży ziemi wartej 13 mln zł za 6 mln zł).
Wszystko to spowodowało, że Jan Kulczyk niemal zniknął z polskiej sceny gospodarczej, choć wrócił na stanowisko szefa Polskiej Rady Biznesu. W 2004 r. sprzedał udziały w TUiR Warta, pozbył się znaczących pakietów papierów PKN Orlen (ok. 7,5 proc. akcji) i TP SA (ok. 10 proc. akcji) oraz sprzedał Warcie 50 proc. akcji PTE Dom. Mówi się, że ma zamiar inwestować głównie na rynkach wschodnich.
Jan Kulczyk jest laureatem Nagrody Kisiela 1992. Do niedawna Kulczykowie byli współwłaścicielami spółki Kulczyk Holding (78 proc. udziałów należało do Grażyny, a 22 proc. do Kulczyk Privatsiftung, austriackiej fundacji, której założycielami i donatorami są małżonkowie), ale, jak informuje Jan, obecnie Grażyna nie jest udziałowcem holdingu. Kulczyk Holding wraz z zależną od niej spółką Euro Agro Centrum kontrolują wiele interesów rodziny Kulczyków, mają w sumie 28 proc. akcji Kompanii Piwowarskiej, drugiej co do wielkości grupy browarniczej w Polsce (ta żelazna rezerwa Kulczyka jest warta ok. 2 mld zł). Kontrolują też znaczne pakiety akcji albo udziałów m.in. Rafinerii Trzebinia, Autostrady Eksploatacji SA (45 proc.), Autostrady Wielkopolskiej SA (15 proc.), Skody Auto Polska (49 proc.), Polenergii SA (66,7 proc.), Polskich Odczynników Chemicznych SA (ponad 95 proc.), Mobitelu sp. z o.o. (100 proc.). Są też właścicielami nieruchomości i udziałów w zarządzających nimi spółkach. Za pośrednictwem Kulczyk Pon Investment biznesmen jest właścicielem Kulczyk Tradex z Poznania, polskiego dystrybutora volkswagenów i audi. Do Grażyny Kulczyk należy Fortis sp. z o.o., która na wybudowanie centrum handlowego Stary Browar w Poznaniu wyłożyła dotychczas około 500 mln zł. Rzeczniczką Starego Browaru jest córka Grażyny i Jana, Dominika Kulczyk-Lubomirska; syn Kulczyków Sebastian jest m.in. współwłaścicielem firmy e-24 Internet Club, sponsorował też klub piłkarski Lech Poznań. Wartość części aktywów Kulczyków zmniejsza się: dilerzy Skoda Auto Polska i Kulczyk Tradex odczuwają zastój na rynku nowych aut, niepewna jest przyszłość Autostrady Wielkopolskiej (spółka wybudowała i zarządza odcinkiem 150 km płatnej autostrady, ale rząd grozi odebraniem jej koncesji na budowę dalszych 100 km).
Jan Kulczyk od wielu lat zajmował pierwsze miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". W 2006 r. jego majątek został oszacowany na 4,1 mld zł, podczas gdy rok wcześniej na 5,5 mld zł, a dwa lata wcześniej 12,5 mld zł. Po rozwodzie i podziale majątku w 2007 roku spadł na miejsce 13. W 2007 roku przesunął się na 65. pozycję listy 100 najbogatszych Europy Środkowo-Wschodniej tygodnika "Wprost", by w roku 2008 ponownie zasiąść w fotelu lidera.

GEOŻYCIORYS

Minimalizuj
Geopunkty :
 
 
 
Minimalizuj
Strony www związane z sylwetką (ostatnie 5 dodanych).

  Zaproponuj stronę www związaną z sylwetką:

   
   
   
  Minimalizuj
  Jeśli chcesz dodać informację o osobie - wpisz je poniżej:

   
   
   

  POLECAMY