Polityk, posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Data urodzenia: 1949-02-01
Miejsce urodzenia: Zobacz na mapie   [PL] Gdynia
Kategoria: Polityka i administracja

Kariera zawodowa
Jest kierownikiem Katedry Badań Rynku Uniwersytetu Gdańskiego W latach 1996-2002 pełniła funkcję dziekana Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1994-1995 była pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.

Kariera polityczna
Od dziecka związana z Gdynią - jej ojciec był kapitanem Żeglugi Wielkiej. W latach 70. działała w PZPR. Później, wraz z powstaniem "Solidarności" przystąpiła do opozycji. Zrezygnowała z członkostwa w "Solidarności" piętnaście lat później, angażując się w struktury związane ze środowiskiem postkomunistycznym. W 2001 roku dostała się do Sejmu z listy SLD-UP. W 2004 roku kandydowała do Parlamentu Europejskiego, ale się do niego nie dostała. Uczestniczy w pracach Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą a także Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłem, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci. W VI, podobnie jak w V kadencji pełni funkcję wiceprzewodniczącej Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego.

Działalność społeczna
Joanna Senyszyn jest mocno zaangażowana w życie społeczne. Angażowała się w działalność na rzecz propagowania działalności UE wśród dzieci i młodzieży. Jest inicjatorką wielu akcji mających na celu rozpowszechnienie takich haseł jak tolerancja i równouprawnienie. Pełni funkcję prezesa Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Czynnie udziela się w organizacjach kobiecych, m.in. należy do Parlamentarnej Grupy Kobiet, a także współtworzyła projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie. Od 30 lat jest członkiem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i prezesem gdyńskiego oddziału tej organizacji.

Kontrowersje
Posłanka prowadzi stałą rubrykę w antyklerykalnym piśmie "Fakty i Mity". Spopularyzowała pojęcie "kaczyzm" będące pejoratywnym określeniem koncepcji politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Podczas Parady Równości sparafrazowała słowa Jana Pawła II "Niech ta parada zmieni oblicze tej ziemi", za co została skrytykowana przez środowiska katolickie.

Minimalizuj
Strony www związane z sylwetką (ostatnie 5 dodanych).

  Zaproponuj stronę www związaną z sylwetką:

   
   
   
  Minimalizuj
  Jeśli chcesz dodać informację o osobie - wpisz je poniżej:

   
   
   

  POLECAMY