Michaił Chodorkowski (fot. ITAR-TASS/Forum)

Rosyjski przedsiębiorca, najsłynniejszy więzień Rosji, przetrzymywany w Czycie (6500 km na wschód od Moskwy). W wywiadzie dla "Financial Times" stwierdził, że „Przyszły prezydent Rosji, będzie miał problemy z przywróceniem w kraju praworządności po latach władzy Władimira Putina”, który wykorzystywał prawo, by walczyć z politycznymi przeciwnikami, a zwłaszcza z biznesmenami.

Data urodzenia: 1963-06-26
Miejsce urodzenia: Zobacz na mapie   [RU] Москва (Moskva)
Kategoria: Biznes

Chodorkowski zaczynał w końcu lat 80. od handlu komputerami. W 1988 r. był współzałożycielem Innowacyjnego Banku Postępu Naukowo-Technicznego, przemianowanego później na Mienatiep (pierwszego prywatnego banku w Rosji po 1917 r.).

Był wiceministrem paliw i energetyki Federacji Rosyjskiej. Jak większość oligarchów, załapał się na promocyjną sprzedaż państwowych firm. W 1995 r. Menatep kupił od państwa Jukos za "symboliczne" 309 mln USD, ale też stworzył z niego najdroższą i najbardziej przejrzystą do niedawna rosyjską firmę naftową.

W styczniu 2003 r. podczas spotkania z Władimirem Putinem Chodorkowski rzucił prezydentowi wyzwanie, wskazując na korupcję, jakiej - jego zdaniem - dopuszczał się państwowy koncern naftowy Rossnieft. "Odbijam piłeczkę. W jaki sposób Jukos zdobył swoje zapasy ropy naftowej?" - ripostował Putin. Dziesięć miesięcy później Chodorkowski został zatrzymany (wcześniej zdążył się jeszcze narazić ponownie Putinowi, snując plany kariery politycznej).

W maju 2005 r. sąd skazał go na dziewięć lat kolonii karnej (później złagodzono wyrok do ośmiu lat) za przestępstwa podatkowe. W lutym 2008 r. podjął strajk głodowy, na znak solidarności z chorym na raka i AIDS byłym wiceprezesem Jukosu Wasilijem Aleksanianem, któremu, jako więźniowi, odmówiono specjalistycznego leczenia.

Do niedawna najbogatszy człowiek Europy Środkowej i Wschodniej, zdaniem własnych adwokatów, nie ma już praktycznie żadnego majątku. Ale Chodorkowski zdołał zabezpieczyć część swej fortuny, gdyż kontrolę nad Mienatiepem przekazał w styczniu 2005 r. przebywającemu w Izraelu Leonidowi Niewiezlinowi (ten były udziałowiec Jukosu jest poszukiwany przez rosyjską prokuraturę). Tylko w latach 1999-2002 Mienatiep, jako większościowy udziałowiec Jukosu, otrzymał prawie 2,2 mld USD dywidendy. Na liście 100 najbogatszych Europy Środkowej i Wschodniej tygodnika "Wprost" w 2005 r., z majątkiem szacowanym na 0,5 mld USD, zajmuje 71. miejsce.

Minimalizuj
Strony www związane z sylwetką (ostatnie 5 dodanych).

  Zaproponuj stronę www związaną z sylwetką:

   
   
   
  Minimalizuj
  Jeśli chcesz dodać informację o osobie - wpisz je poniżej:

   
   
   

  POLECAMY