Polski polityk, poseł na Sejm II i III kadencji

Data urodzenia: 1956-05-14
Miejsce urodzenia: Zobacz na mapie   [PL] Pruszków (Pruszkow)
Kategoria: Polityka i administracja

W 1981 r. został aresztowany za kolportaż wydawnictw niezależnych i skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu, a następnie w 1982 r. aresztowany za organizowanie niezależnych obchodów 1 Maja. Był założycielem i członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, a od 1993 r. przewodniczącym Rady Naczelnej. Ponownie wybrano go przewodniczącym w 1998 r. W latach 1993-2001 sprawował mandat posła na Sejm, będąc dwukrotnie wybieranym z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2000 roku kandydował w wyborach prezydenckich, w których uzyskał 38 672 głosy poparcia, co dało mu 10. miejsce na 12 startujących kandydatów. W 2003 roku znalazł się wśród inicjatorów powstania Nowej Lewicy. Pełni funkcję sekretarza ds. organizacyjnych tej partii. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 bez powodzenia kandydował z 1. miejsca na liście Samoobrony w okręgu warszawskim, otrzymując 2 635 głosów.

W lutym 2008 roku został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata za naruszenie nietykalności policjantów w czasie blokowania eksmisji komorniczej na warszawskim Nowym Mieście w 2000 r. Wyrok jest nieprawomocny.

Jest dziennikarzem i tłumaczem, członkiem Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Był także prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowszczaków.

Jest synem bliskiego współpracownika Ryszarda Kapuścińskiego i korespondenta PAP, Mirosława Ikonowicza. Jego siostra Magda Gessler prowadzi kilka restauracji w Polsce.

 
 
 
Minimalizuj
Strony www związane z sylwetką (ostatnie 5 dodanych).

  Zaproponuj stronę www związaną z sylwetką:

   
   
   
  Minimalizuj
  Jeśli chcesz dodać informację o osobie - wpisz je poniżej:

   
   
   

  POLECAMY