Rektor Kolegium Europejskiego w Natolinie. Działacz opozycji antykomunistycznej od 1980 r. i były poseł Unii Wolności. Pełnił różne funkcje w administracji państwowej.

Data urodzenia: 1949-05-27
Miejsce urodzenia: Zobacz na mapie   [PL] Chorzów (Chorzow)
Kategorie: Polityka i administracja, Nauka

Po ukończeniu studiów i obronie doktoratu w 1978 r. Piotr Nowina-Konopka pracował do 1989 r. jako adiunkt w Instytucie Ekonomiki Handlu Zagranicznego UG.
Wcześniej na początku lat 80. założył Klub Inteligencji Katolickiej w Gdańsku i w tym samym roku wstąpił do "Solidarności" i został ekspertem ekonomicznym związku. Był potem rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy (1982-1989), a podczas rozmów Okrągłego Stołu - rzecznikiem tzw. strony społecznej. Z rekomendacji Wałęsy był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.
Później jego drogi z Lechem Wałęsą się rozeszły. Nowina-Konopla związał się z obozem politycznym Unii Demokratycznej (późniejszej Unii Wolności). Z list tych partii wszedł do Sejmu I, II i III kadencji.
W 1998 r. w rządzie Jerzego Buzka objął stanowisko sekretarza stanu w UKIE, skąd po konflikcie z jego szefem Ryszardem Czarneckim odszedł do Kancelarii Premiera, gdzie był wiceprzewodniczącym zespołu negocjującego wejście Polski do UE. Po wyborach w 2001 r, wycofał się z bieżącej działalności politycznej. Od 1999 do 2004 pełnił funkcję wicerektora Kolegium Europejskiego (rektora w Natolinie). Od 2006 pracuje jako dyrektor Parlamentu Europejskiego do spraw kontaktów z parlamentami krajowymi, będąc pierwszym Polakiem na tak wysokim stanowisku w strukturze PE.

Minimalizuj
Strony www związane z sylwetką (ostatnie 5 dodanych).

  Zaproponuj stronę www związaną z sylwetką:

   
   
   
  Minimalizuj
  Jeśli chcesz dodać informację o osobie - wpisz je poniżej:

   
   
   

  POLECAMY