Reporter, pisarz, publicysta

Data urodzenia: 1932-03-04
Data śmierci: 2007-01-23
Miejsce śmierci: Zobacz na mapie   [PL] Warszawa
Kategoria: Kultura, rozrywka i media

W wieku 17 lat zadebiutował w tygodniku "Dziś i Jutro". Karierę dziennikarską rozpoczął w 1956 roku "Sztandarze Młodych". W 1958 roku opuścił gazetę po odwołaniu redakcji za poparcie krytycznego wobec władzy tygodnika "Po prostu".

Po tym incydencie Kapuściński rozpoczął pracę w "Polityce". Od lat 50. ubiegłego stulecia podróżował jako reportażysta po całym świecie. Od 1962 roku współpracował z Polską Agencją Prasową jako korespondent zagraniczny z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. W 1974 roku przeszedł do w tygodnika "Kultura".

Sławę przyniosły mu wnikliwe i pełne dramatyzmu relacje o przeobrażeniach społeczno-politycznych w krajach Trzeciego Świata i na obszarze byłego ZSRR. Był autor powieści i zbiorów reportaży. Jego najsłynniejsza książka, "Cesarz", ujawniająca kulisy dworu etiopskiego cesarza Halje Sellasje, wydana została w ponad dwudziestu przekładach.

Ryszard Kapuściński był laureatem wielu nagród. W 1996 roku został wyróżniony nagrodą imienia Jana Parandowskiego, w 1999 roku otrzymał "Ikara". Był wybrany Dziennikarzem wieku przez swych kolegów w plebiscycie miesięcznika Press oraz laureatem nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2004. Otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (2004 r.) i Gdańskiego (29 stycznia 2004 roku). Łącznie otrzymał ponad 40 nagród i wyróżnień. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Był świadkiem 27 rewolucji, wydał 19 reporterskich książek, zyskał międzynarodową sławę i uznanie.

 
 
 
Minimalizuj
Strony www związane z sylwetką (ostatnie 5 dodanych).

  Zaproponuj stronę www związaną z sylwetką:

   
   
   
  Minimalizuj
  Jeśli chcesz dodać informację o osobie - wpisz je poniżej:

   
   
   

  POLECAMY