Polski ksiądz obrządków ormiańskiego i łacińskiego, opozycjonista w czasach PRL, popularyzator kultury ormiańskiej

Data urodzenia: 1956-09-07
Miejsce urodzenia: Zobacz na mapie   [PL] Kraków (Krakow)
Kategoria: Polityka i administracja

Zobacz wywiady w serwisie „Zapytaj Wprost

W latach 70. jako seminarzysta współredagował podziemne pismo Krzyż Nowohucki. Działał w Studenckim Komitecie Solidarności oraz w NSZZ "Solidarność". Z tego powodu był represjonowany przez SB i dwukrotnie brutalnie pobity przez jej funkcjonariuszy.

W 1987 roku współzakładał Fundację im. św. Brata Alberta zajmującą się pomocą osobom upośledzonym (dziś jest jej prezesem).

W 2006 roku zaapelował o ujawnienie agentów SB działających wśród duchowieństwa Archidiecezji Krakowskiej. Sam zaczął badać dokumenty, które otrzymał od IPN jako pokrzywdzony. Spotkało się to z niechęcią środowisk kościelnych. Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz zdecydował w końcu o powołaniu komisji "Pamięć i Troska", która ma zająć się problemem inwigilacji krakowskiego duchowieństwa w okresie PRL. Z powodu bierności komisji ks. Zalewski postanowił sam ujawnić nazwiska agentów SB w kościele. Otrzymał jednak zakaz od Stanisława Dziwisza. Później jednak kardynał zapewnił, że ksiądz Zaleski może kontynuować swoje badania. Ich efekty opisał w książce "Księża wobec bezpieki", która ukazała się w sprzedaży 28 lutego 2007 roku.

Jego prześladowania przez SB stały się kanwą filmu Macieja Gawlikowskiego "Zastraszyć księdza" (2006).

GEOŻYCIORYS

Minimalizuj
Geopunkty :
 
 
 
Minimalizuj
Strony www związane z sylwetką (ostatnie 5 dodanych).

...wszystkie


Zaproponuj stronę www związaną z sylwetką:

 
 
 
Minimalizuj
Jeśli chcesz dodać informację o osobie - wpisz je poniżej:

 
 
 

POLECAMY