Ukraiński polityk, były premier Ukrainy, przywódca Partii Regionów.

Data urodzenia: 1950-07-09

Janukowicz, sierota od piątego roku życia, wychowywał się w domu dziecka. W młodości był dwukrotnie karany za przestępstwa kryminalne: za kradzież i rozbój. W kolonii karnej, gdzie spędził trzy i pół roku, miał ksywę "Cham". Oficjalna biografia głosi, że wyroki te wydano niesłusznie i anulowano pod koniec lat 1970. Na Ukrainie nie zachowały się żadne dokumenty na ten temat.

Jak większość mieszkańców Donbasu nie mówił po ukraińsku. Nauczył się tego języka już jako premier, toteż mówi w nim z błędami.

Całe jego dorosłe życie jest związane z Donieckiem - stolicą przemysłowego i wielonarodowego Donbasu. Karierę zaczynał od stanowiska kierownika bazy transportowej. W 1997 roku został gubernatorem obwodu donieckiego. Rządził twardą ręką. Prasa określała go jako najbliższego współpracownika szefa klanu donieckiego Rinata Achmetowa - najbogatszego człowieka na Ukrainie, którego majątek szacowany jest na ponad 7 mld USD. Klan de facto rządził w obwodzie, wykorzystując do uciszania oponentów milicję, sądy i urząd podatkowy.

W listopadzie 2002 roku po raz pierwszy został premierem Ukrainy.

W 2004 roku popierany przez ówczesnego prezydenta Leonida Kuczmę Janukowycz kandydował w wyborach prezydenckich. Wygrał je w wyniku fałszerstwa. Po masowych protestach Ukraińców Sąd Najwyższy nakazał powtórzenie wyborów. Wygrał je prozachodni Wiktor Juszczenko, a Janukowycz w styczniu 2005 roku został wraz z całym rządem zdymisjonowany przez ustępującego prezydenta Leonida Kuczmę.

W sierpniu 2006 roku po zwycięstwie Partii Regionów w wyborach parlamentarnych prezydent Wiktor Juszczenko ponownie desygnował Wiktora Janukowycza na stanowisko premiera. 4 sierpnia 2006 roku został zaprzysiężony.

Postulując poprawę stosunków z Rosją, Janukowycz dystansował się od dążeń Juszczenki do szybkiego wejścia Ukrainy w skład NATO. Jednak podobnie jak większość polityków ukraińskich popiera dalszą integrację z Unią Europejską.

Od czasu wyborów w 2004 roku Janukowycz złagodził swą antyzachodnia retorykę, ale nadal uzależnia ewentualne członkostwo Ukrainy w NATO od referendum w tej sprawie.

W lutym 2010 wygrał w drugiej turze wybory prezydenckie na Ukrainie. Zgodnie z oficjalnymi wynikami podanymi przez Państwową Komisje Wyborczą, uzyskał 48,95 proc. poparcia, podczas gdy jego kontrkandydatka, premier Julia Tymoszenko 45,47 proc.

Zachodni dyplomaci widzą w nim niewygodnego, ale wiarygodnego partnera, który zdoła przywrócić Ukrainie wewnętrzną stabilność polityczną, istotną z punktu widzenia tranzytu surowców energetycznych. Jednocześnie obawiają się, że zażyłość z oligarchami i kołami wielkoprzemysłowymi raczej wyklucza energiczniejsze angażowanie się Janukowycza w walkę z korupcją.

Janukowycz ma 195 cm wzrostu. Trenował m.in. boks. Jest żonaty, ma dwóch dorosłych synów. Młodszy z nich jest deputowanym parlamentu z ramienia Partii Regionów Ukrainy, na czele której stoi ojciec. Żona prawie nigdy nie pokazuje się przy boku tego polityka.

 
 
 
 
Minimalizuj
Strony www związane z sylwetką (ostatnie 5 dodanych).

  Zaproponuj stronę www związaną z sylwetką:

   
   
   
  Minimalizuj
  Jeśli chcesz dodać informację o osobie - wpisz je poniżej:

   
   
   

  POLECAMY