Zygmunt Solorz (fot. Polsat)

Właściwe nazwisko Zygmunt Józef Krok. Przedsiębiorca, właściciel między innymi telewizji Polsat

Data urodzenia: 1956-08-04
Miejsce urodzenia: Zobacz na mapie   [PL] Radom
Kategorie: Biznes, Kultura, rozrywka i media

Pierwsze pieniądze zarobił w byłej NRD - sprowadzał stamtąd do Polski trabanty i wartburgi. Prawie od dwóch lat toczy zacięty pojedynek z konsorcjum Vivendi i Deutsche Telekomem o warte ponad 2,5 mld euro 48 proc. akcji operatora Era GSM. W 2006 r. szala zwycięstwa zaczęła się przechylać na stronę Solorza-Żaka. Sąd odrzucił apelację Elektrimu Telekomunikacji, spółki należącej do Vivendi, która utraciła na rzecz Elektrimu sporne 48 proc. udziałów w Erze (kurs akcji Elektrimu wzrósł od stycznia prawie pięć razy, do 1 mld zł).

Do czasu ostatecznego zwycięstwa w tej batalii głównym aktywem Solorza-Żaka pozostaje telewizja Polsat (kontroluje ponad 99 proc. udziałów). Całkowite przychody Grupy Kapitałowej Polsat za rok 2005 wyniosły 873 tys. zł i były o ponad 10 proc. wyższe niż w zeszłym roku. Udziały rynkowe stacji wzrosły z 16,2 proc. do 16,7 proc. Solorz-Żak jest także właścicielem platformy Cyfrowy Polsat SA oraz udziałowcem grupy spółek producenckich i reklamowych, m.in. Anteny 1, która produkuje program dla telewizji Puls. Do aktywów finansowych kontrolowanych przez Solorza-Żaka należą Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Polisa-Życie i Powszechne Towarzystwo Emerytalne Polsat oraz Investbank (75,3 proc. głosów na WZA).

16 listopada 2006 roku Solorz przyznał się do współpracy z SB w latach 80., po publikacji w "Życiu Warszawy" i programie "Misja specjalna", wyemitowanym w telewizyjnej Jedynce, w którym przedstawiono świadczące o tym dokumenty z IPN. Solorz został zwerbowany 18 października 1983 i był zarejestrowany do 26 czerwca 1985 roku pod pseudonimem "Zeg".

Solorz-Żak jest jednym z najbogatszych Polaków; w 2006 r. na 4 miejscu w rankingu 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" i 38 na liście 100 najbogatszych Europy Środkowo-Wschodniej tygodnika "Wprost".

 
 
 
Minimalizuj
Strony www związane z sylwetką (ostatnie 5 dodanych).

  Zaproponuj stronę www związaną z sylwetką:

   
   
   
  Minimalizuj
  Jeśli chcesz dodać informację o osobie - wpisz je poniżej:

   
   
   

  POLECAMY